Girişimci Ev Kadınları İçin Mikro Kredi

Bu gün yeteneği, bilgisi veya yeni bir fikri olan ancak sermaye konusunda sıkıntı yaşayan bayanlar için mikro kredi konusunu ele aldık. Mikro kredinin tarihçesine bakıldığında aslında yoksullukla baş etmek amaçlı oluşturulan bir sistemdir. Bu hareket 1976 yılında Bangladeş’te başlamıştır, ve bu hareketi başlatan isim ise Prof. Dr. Muhammet Yunus bey’dir. Bu çalışmanın temel amacı yoksulluğun veya dar gelirliliğin azalması ile birlikte özellikle kadınlara yönelik bir projedir. Mikro kredi sistemi fonlarla finanse edilmekte bu noktada özel sektör veya devlet kredisi olabilir, kısacası bu iş için para tahsil edilmektedir bu tarz kurumlardan ve kadınlar da aldıkları mikro krediyi geri ödedikçe başta ödeme yapan finansörlere geri ödenmektedir.

mikrofinans-logoMikro kredi dar gelirli ev hanımlarının kendi işlerini başlatıp aile bütçelerine katkıda bulunabilmeleri amaçlı geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistemde 100 TL ile 1000 TL arasında 3 günlük eğitim sürecinden sonra 1 hafta içerisinde bu ilk paranızı alıp işinizi başlatabilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey aynı mahallede oturduğunuz 4 bayan arkadaş daha olmalıdır. Yani toplamda 5 bayan olmak sureti ile mikro krediden faydalanabilirsiniz, unutmadan kişi başına 1000 tl ye kadar kredi alabilme imkanına da sahip oluyorsunuz, ayrıca bu kredi kefilsiz koşulsuz ve şartsız verilmektedir.  Bu aşamadan sonra isterseniz ortak bir iş açabileceğiniz gibi dilerseniz de ayrı ayrı işlerle de uğraşabilirsiniz.

Mikro Kredi Nasıl Alınır ?

Mikro krediden faydalanmak için toplamda 5 bayana ihtiyaç vardır, aynı mahallede oturma zorunluluğunu da unutmamak gerekir. TİSVA yapmak istediğiniz iş ve eğitim süreci ile sizi bilgilendirir. İlk kez başvuruda bulunanlar için TİSVA 100 Tl ile 1000 Tl arasında arasında kredi verilmektedir. Düzenli ödeme yapıldığı takdirde bu kredi 2. yılda 2000 Tl ye çıkar, sonraki yıllarda bu kredi katlanarak çoğalır. Alınan kredi 46 haftada geri ödenir. Başvuru yapmak için ilinizdeki TGMP şubesini telefonla arayabilir ya da şubeyi ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git