Çocuklarda Bitlenme

Özellikle okul döneminde rastlanılan ve bir kez bulaştı mı genellikle kurtulması hayli zor olan bit hakkında merak edilen soruları toparladık ve sizlere yardımcı olacak cevapları vermek istedik. Bu sıkıntılı süreci bir an önce sonlandırmanız için gerekli yardımları bulabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bit çok sinsi bir parazittir, maalesef hemen fark edilmiyor, böyle bir sorunla karşılaşmamanız için çocuğunuzun saçlarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Gelelim sıkça sorulan sorulara.

Çocuğum okulda bitlendi fakat bir türlü saçı temizlenmiyor, ne yapmalıyım ?

Öncelikle beyaz bir örtü veya çarşaf serin ve çocuğunuzun kafasını sık dişli tarak ile temizleyin. Ardından eczaneden alacağınız bit ilacı ile yıkayın (mutlaka kullanma talimatını okuyun). Aldığınız ilacın içinde demir tarak bulunuyor bildiğiniz sık dişli taraklardan çok daha verimli ve uzun ömürlü olan tarakla çocuğunuzun saçını sabah akşam tarayın ve 2-3 günde bir bu şampuanla saçını yıkayın.

Eczaneden türlü ilaç aldım fakat etkili olmadı bitkisel veya başka bir çözümü yok mu ?

Evet, anneler arasında sürekli bu sözü duyuyoruz ”ne yaptıysam olmadı!” Koca karı ilacı olarak da bilinen ve bite en kesin çözümü sunan gaz yağıdır. Çocuğun kafasına pamuk yardımı ile tampon yapılarak sürülen bu yağı kafa derisine değdirmemeye özen gösterin zira acıtır. Ardından bir tülbent ile kapatıp 1 saat kadar bekletin ve çocuğu yıkayın, bu noktada önemli bir detay ise çocuğun kafasını şampuanladıktan sonra sık dişli tarak ile tarayın. Şampuan saçı yumuşattığı için ölü bitlerle birlikte sirkelerinde çoğunu dökmüş olacaksınız.

çocuklarda bitlenmeBit tedavisi sona erdi fakat sirkeler hala saça yapışık nasıl temizleyebilirim?

Çoğunuza gerekli tedaviyi uyguladınız ve bitlerden kurtuldunuz, ancak ölü sirke çocuğunuzun saçında hal duruyor dolayısıyla hala kafasında bit varmış gibi duruyor. Evet çok can sıkıcı bir durum ancak onunda elbet bir çözümü var, her akşam bir kabın içine bir miktar sirke (elma sirkesi gibi) dökün. Sık dişli tarağınızın dibine biraz pamuk yerleştirin ve tarağı sirke suyuna batırarak saçı tarayın. Bu işlemi bir hafta düzenli uyguladığınız takdirde sirkelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Bitten de sirkeden de kurtulduk, ancak tekrar etmemesi için ne yapabilirim ?

Nihayet kabus dolu günler bitti, ancak en büyük korkunuz tekrar etmesi, işte tam da bu noktada çok çeşitli ürünler yardımınıza yetişiyor. İlk olarak eczanede satılan bit tokaları bulunuyor, çok düşük bir fiyata alacağınız bu toka neredeyse bir eğitim yılı ihtiyacınızı karşılayacak kadar kuvvetli bir ürün. Bir diğer alternatif ise bit rozet, çocuğunuzu yakasına ister içten ister dıştan takabileceğiniz ve hayli küçük olan rozetler yaydığı koku ile ( insan burnu bu kokuyu algılamıyor) bitin çocuğunuza yaklaşmasını önlüyor. Son çözüm önerimiz ise bit spreyi, çocuğunuzun saçını tarayıp topladıktan sonra bu spreyden 1-2 kere sıktığınızda 24 saat etkili olan sprey ile bitin yaklaşmasına izin vermez.

Önemli detay : Çocuğunuz bitten kurtulmuş veya hiç bitlenmemiş olsun, bunun önüne geçebilmeniz için saçını daima toplayın dağınık saça daha çabuk yerleşiyorlar. Bir diğer nokta ise bu saydığımız ilaç ve şampuanları sadece eczaneden alınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git