Çocuğumda Obsesif Bozukluk Yani Takıntı Hastalığı Varmış Ne Yapabilirim?

Soru: Geçen gün oğlumun öğretmeni çağırdı gittim ve çocuğunuzda obsesyon olduğunu düşünüyorum dedi, yani saplantı takıntı hastalığı. Sınıfta soruları tekrarla sorma ve bunu şöyle yapmazsam bu böyle olmaz öğretmenim gibi cümleler kuruyormuş.Ben buna bu açıdan bakmıyordum ama evde de aynı.Bazen tamam oğlum tamam diyerek bazen de yeter artık aynı şeyi evirip çevirip sorma diye kızarak cevap veriyordum.Tabi hemen netten araştırdım çok farklı bilgiler var.Öğretmen, psikolog yardımı alın dedi.Gideceğiz inşallah randevu almaya çalışıyorum ama bizim gibi olan var mı ? nasıl bir süreç ve tedavi edilip kurtuluyor mu? Dinimizde vesvese hastalığı olarak da biliniyor bir başka deyimle. Onu yıpratmadan nasıl atlatırız acaba ? (on yaşında )

Üyelerimizin Cevapları:

 • Güzin: Bana göre sorun yok çünkü çocuklar yeterli cevap alamayınca sürekli o soruyu tekrar tekrar sorarlar buna dikkat edin. Her şeyi detaylı detaylı anlatırsanız o çocuk anlar benim çevremde de böyle öğretmen var  sorularından çok sıkılmış olabilir.  Hepimizin algılama ve anlama kabiliyeti farklı öğretmen anlayacağı şekilde anlatmalı öğrenciye daha küçük bence düzelir.
 • Tuğba: Evet şimdi ona dikkat etmeye çalışıyorum sorularını tam yanıtlamak ,ama öğretmeniyle sıkılacak kadar bir geçmişimiz olmadı bu sene yeni geldi bence gerçekten bilgili ve duyarlı bir öğretmen. İnşallah düzelir.Teşekkür ederim.

 • Filiz: Çocuğun soru sorması çok normal üzülmeyin hemen de obsesyon denmemeli.
 • Tuğba: Soru sor anlamadığın her şeyi utanma çekinme öğretmenin anlatır hep diyoruz fakat evde de yaptığı için biliyorum. Evirip çevirip aynı soruyu farklı şekilde tekrar tekrar soruyor.
 • Fatime: Tatmin edici bir cevap alamadığı için olabilir mi ?
 • Filiz: Ne güzel işte sorguluyor ki düşünüyor ve de cevap istiyor ayrıca.Benimki de soruyor ama geçip de takıntılı demiyor.

 • Şirin: Çocuk sorusuna yeterince cevap alamadığında muhakkak soracak bu çocuk bence doktora götürmeden önce biraz kendiniz ilgilenin muhakkak ilgileniyorsunuz dur ama biraz fazla olsun ilginiz birazda dinimiz de muhakkak vardır. Vesvese için dua falan onları okuyun gerekirse tabi ki doktora götürürsünüz.
 • Tuğba: Evet şimdi tam da dediğinizi yapmaya çalışıyorum Doktor dan önce kendimi sınıyorum belki sorularını geçiştirmiş olabilirim yada obsesif mi yoksa özgüven eksikliğimi onu anlamaya çalışıyorum.Çünkü netten de gördüğüm kadarıyla doktorlar ilaçla beraber sıklıkla yaptığı şeyleri sıklığını azaltarak yaptırıyorlar tedavi olarak bunu ilk kendim denemek istiyorum.
 • Şirin: En doğrusu bu doktor süreci zor geçer bence aşılamayacak bir şey değil bunlar merak etme kolay gelsin.

 • Özlem: Ne kadar bilinçli ve ilgili bir öğretmenmiş ki dikkat edip aileyi uyarmış herkese böyle öğretmenler denk gelir inşallah…?
 • Tuğba: Evet inşallah .Üstelik bu sene yeni gelen bir öğretmen.İş ehline verilmeli gerçekten sınıf öğretmenliği mezunu bir öğretmen.Şimdi atanan çok farklı branşlar olabiliyor.
 • Özlem: Onlar ücretli öğretmen oluyor iş ehlinden çok bence vicdanlı ve hakkıyla yapan çok önemli gerçekten çünkü çok ücretli gördüm bir kelime daha kazansın deyip çok öğretmen gördüm. Sınıf öğretmeni aman ne yapayım benden bu kadar diyen o yüzden siz şanslılar arasındasınız inşallah bir problem yoktur çocuğunuzda ilgili bir öğretmene sahip olmanız en azından kafanızda soru işareti kalmamış olur.
 • Tuğba: İş ehlinden kastım sınıf öğretmenliğinde öğrenci psikolojisini de anlatılması ve önemsenmedir. Özellikle ilkokul dönemi için.Teşekkürler öğretmenimizden gerçekten memnunuz içten ilgilenmeye çalışıyor sağ olsun.?

 • Poyraz: Benim oğlum 4 yaşında 1 soruyu 1 günde en az 3 defa sorar tam açıklama alınca bırakır bir daha sormaz üzmeyin kendinizi. Ben normal diyorum yani.
 • Tuğba: 4 yaş için normal ama on yaşında oğlum.

 • Mine: Bende soruları çok tekrarlıyorum. Ayrıntılı cevap almazsam anlamıyorum cevabı bu da bende sinir asabiyet yapıyor. Özgüven eksikliği de var bende. Kendimden şüphelendim şimdi.
 • Tuğba: Obsesyon diğer adıyla vesvese genelde zaten özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor.Çaresi yeniden özgüven kazanmak.Şu an oğluma bunu uygulamaya çalışıyorum.En azından belkide bizden kaynaklanan mükemmeliyetçi olmayı bırakarak yapmalıyım sanırım.Dinimizde de vesveseyle ilgili çok hadis ve bilgiler vardır mutlaka okuyun derim.mesela abdest alır kişi aldım mı acaba diye gider tekrar tekrar alır.Bunun çözümü içinde önemsememek yani aldığımdan eminim diye kişinin kendisini teskin etmesi önerilir.Bu şekilde yapa yapa bu vesveseden kurtulur insan biiznillah(Allah’ın izniyle).Zaten bu hastalığın temeli önemsenmeyecek şeyleri fazla önemsememekten kaynaklanıyor.

 • Belkız: Benim oğlumda aynı sürekli şöyle olsa ne olur böyle olsa ne olur aşırı detaycı ama hiç düşünmedim doktora götürmeyi.1.sınıfa gidiyor beraber bilim üzerine yada gezegenler üzerine videolar izliyoruz ve merak ettiği her şeyi en ince ayrıntısına kadar doğru bir şekilde cevaplıyorum. O kafasında merak uyandıran her şeyin cevabını tatmin olacak şekilde öğreniyor ve ikinci kere sormuyor. Öğretmenimiz de aynı dakikalarca anlatıyor bazen gece yarısına kadar öğretmeniyle telefonda konuşuyor bence merak eden çocuk iyidir ufku genişler. Yeni şeyler öğrenir doktorluk bir durum değil bence hatta ben seviniyorum bile böyle olmasına.
 • Tuğba: Belkız hanım sorun bir konu üzerinde farklı sorular sorması değil ama.Sizin dediğiniz gibi ilerleme kaydeder iyidir tabi ki ama aynı soruları tekrar kelimelerin yerini değiştirerek yada bir kelime ekleyerek “yani şöyle değil mi anne yani yani ” diyerek ısrarla sorması.
 • Belkız: Tabi ki götürün doktora ama tatmin edici cevaplar verin sürekli uzun uzun açıklamalarda bulunun. Benim oğlumda öyle geçiştirdiğim zaman ısrarla değiştirerek soruyor ama tatmin olursa o konuda bir daha sormuyor. Öğretmenin de payı çok büyük aynısını onunda uygulaması gerek ben oğlumu en az yılda 1 götürüyorum doktora gelişimi için rutin kontrole.Merak eden çocuk iyidir diyor uzmanlar takıntı hastalık olmadığı sürece.

 • Mutlu: Benim oğlumda çok takıntılı ve detaycıydı o yaşlarda şimdi merak ettiğini internetten açıp öğreniyor. Bazen sorularına cevap bulamazdım şu anda dersleri çok iyi bence zeki insanlar detaycı ve birazda takıntılı olur neden öyle değilde böyle diye çok sorgular.
 • Tuğba: İnşallah öyledir…Sizin çocuğunuz kaç yaşındaydı o zaman.
 • Mutlu: 5,6,7 yaşlarımız böyle geçti .Sorularına şaşırırdım bunları nereden buluyor diye. Tatmin olmazdı cevaplara gelip gelip tekrar sorardı “ama dedi gibi olsa buda olurdu” filan derdi. Tabi yine de bir doktora götürün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git