Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Doğmadan önce anne adaylarını en çok endişelendiren konulardan biri olan bebek emzirme, bugün siziler için hazırladığım konumun başlığım. Sadece hamilelik döneminde değil, anne adaylarının bebeği doğduktan sonra ki  dönemde de zorlanmaları ve emzirmeyi bırakmak istemeleri  gayet doğaldır. Son yıllarda ilk defa doğum yapan annelerin  emzirme aşamasında ne  yapacağı hakkında bir bilgi sahibi olmamaları nedeni  ile loğusa depresyonu yaşadığını duymuştum. Annenin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı elbette ki hem çocuk için hem de diğer aile bireyleri için oldukça önemlidir. Özellikle bu dönemde annelerin özel ilgiye ve doğru yardıma ihtiyacı vardır.Hem anne adaylarının emzirme konusunda faydalanabileceği hem de sağlık açısından emzirmenin anne ve bebek için ne kadar önemli olduğu konusuna açıklık getirdiğim yazımın sonunda eminim size de bebeğinizi emzirmek konusunda bilinçleneceksiniz.

anne sütüEmzirmede annelerin yapmış olduğu en büyük hata nedir:

Emzirme konusuna başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki sadece anne ve anne adayları değil tüm aile fertlerinin de bu konuda yeterince bilince sahip olması şart.Öncelikle emzirme konusunda annelerin yapmış olduğu hatalara değinirsek, yapılan araştırmada annelerin yapmış olduğu en büyük hata, bebekleri her ağladıklarında acıktıklarını zannederek beklerini emzirmeleridir. Anne adaylarının bebeğin beslenme zamanlarını gereken bir düzene sokmalı ve sık sık bebeklerini beslememek yerine düzenli beslenmeye alıştırmalıdır. Anne sütü ile ilgili bilinen bar başka kanı ise anne sütünün hem doğumdan sonra geldiği görüşüdür ki, doğru olan anne sütü doğumdan hemen sonra gelmez, doğumdan sonra gelen bebeğin bağışıklık sistemini arttıran, sarı bir sıvıdır. Genellikle doğumun hemen sonraki ilk 5 günü içince gelen anne sütü bebeğin beslenmesi için oldukça önemlidir.Emzirmenin bebeğe olan faydalarının yanında anneler içinde faydaları saymakla bitmez diyerek bilinmeyen diğer faydalarına değinelim.

bebekleri_anne_sutuyle_besleyin_h2602Emzirmenin anne için  faydalarını:

Öncelikle anne ve çocuğun iletişimini ve özellikle ikisi arasındaki bağı kuvvetlendirecek emzirme, oksitosin hormonunu salgılanmasına sebep olur. En güzeli de bebeğinizi sağlıksız ve zor hazırlanan hazır mamalar yerine her daim hazır ve taze olan anne sütü ile beslemeniz oldukça kolaydır.Bir anne olarak benim bile çok geç öğrendiğim emzirmenin bir başka faydası ise rahim (uterus) un bebeği emzirme işlemi ile toparlanması ve salgılanan hormon sayesinde toparlanmanın  hızlanmasıdır. Obezite’ nin yaygınlaştığı günümüzde, kilo problemi yaşayan biz anneler için bilinmeyen bir faydası ise şüphesiz emzirme sayesinde verilen kalorilerdir. Sadece çocuğunuzu emzirerek kalori yakmanız ise doğanın bizlere vermiş olduğu bir mucize ne dersiniz?Kısaca sevgili bayanlar doğum sonrası alınan kilolar emzirme sayesinde çok daha kısa sürede ve zahmetsiz verilebilir.

Emzirme şekilleriAnne sütünün bebeklere faydaları nelerdir?

Evet bayanlar, anne sütünün bebekler üzerinde ki etkisine gelirsek, ilk olarak bebeğinize verebileceğiniz en besleyici besin elbette ki anne sütüdür. Ayrıca sağlık açısından bakarsak uzmanlar özellikle bebeğin enfeksiyonlardan koruması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için içinde oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlardan koruma haricinde bebekte önemli bir sorun olan kabızlık ve ishali önler, diş ve çene yapısı gelişimini sağlar, Alerjik hastalıklara karşı koruma sağlar en önemlisi de bebeğin beyin ve zeka gelişimi olumlu yönde etkiler. Sindirim açısından bakıldığı zaman inek sütüne oranla çok daha kolaydır ve bebeğinizin bağırsaklarını zorlamaz ve zararlı bakterilerden korur. Emzirmenin bebek ve anne üzerinde bu kadar faydalarını okuduktan sonra emzirme konusunda eminim ki doğru olan kararı vermişsinizdir diyerek bebeğiniz ile sağlıklı mutlu bir ömür diliyorum…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git