16 Yaşında Çiçek Hastalığına Yakalandı Ayakları Şişti Eklemlere ve Ciğerlere İndi

Sitemizin yıllardır en iyi takipçilerinden biri olan Ruhan Hanım’ın 16 yaşındaki yeğeni çiçek hastalığına yakalanmış ve ağır geçiriyormuş.  Geçmiş olsun diyoruz.

Mesajı şu şekilde:

Arkadaşlar çok üzgünüz yeğenim 16 yaşında kuzeninden çiçek hastalığı bulaştı. Çok ağır geçiriyor eklemlere ve ciğerine kadar geldi. Ayakları şişti kimseye bulaşmasın diye tek odalı odada cerrah paşa hastanesinde yatıyor. Doktor diyormuş 13 yaşından sonra çıkaranlar tehlikeli olurmuş siz siz olun çocuğunuzun çıkarmasına izin verin dualarınızı bekliyoruz teşekkürler.

Zennube.Com Üyelerinin Cevabı:

Seda: Acil şifalar üzülmeyin ben 19 yaşında çıkardım ve hastanede falan değil evde ayrıca bir de doktor yanlış ilaç kullandırmış, bu da cabası …gerçekten normalden çok daha ağır geçiyor ama geçiyor bir şekilde hayırlısıyla iyileşir umarım yeğeniniz.

Selda: Allah’ım şifa versin canım bende 16,17 yaşlarında çıkardım küçük kardeşim çıkarıyordu ondanda bana geçmişti çok çok ağır ama.

Ayşe: Benim kızımda çok ağır geçirdi.8 gün hastanede yatmıştı. Evet büyükler zor geçiriyor. Rabbim şifa versin.

Rabia: Geçmiş olsun benimde 9 yaşında kızım var okulda arkadaşları hep çıkardı biz hala çıkarmadık. Bende bu duruma üzülüyorum sıra arkadaşı bile çıkardı benim kızıma niye bulaşmadı.

Bilge: Benim eşim bu yazın 38 yaşında su çiçeği geçirdi. Evet ağır geçirdi ayak tabanları ağız içine kadar su çiçeği ile doluydu 10 gün süre çok zorlandı özellikle ilk 3 günü kötüydü.Ben çocukluğumda su çiçeği geçirmemişim çocuklarımızda geçirmedi .Eşimin bakımıyla ben ilgilendim bize bulaşmadı bu da güzel tarafı…çok geçmiş olsun.

Neslihan: Aşısı yok mu ki kuzeninin ?? Aşılıysa ve bu kadar ağır geçiyorsa niye aşı yapıyorlar ?

Gül: Acil şifalar diliyorum öncelikle. Ben de merak ettim aşı olup olmadığını, yanıtlayabilirseniz sevinirim.

Açelya: Aşıları yapılmış.

Gül: Teşekkür ederim. Aşıya rağmen geçiriyor olması kötü bir tesadüf. Bazen binde bir gelip buluyor bizleri. Acil şifalar..

Zuhal: 30 yaşında su çiçeği oldum dilim şişti ağzım yara olmuştu sandım ki boğulucağım o kadar kötüydü Rabbim şifalar versin inşallah.

Elifce: Bende 20 yaşımda su çiçeği geçirdim 2 ayda zor geçti.Gözümün beyazında bile vardı ateşi de çabası.

Ruhan: Teşekkürler arkadaşlar devletin yaptığı aşıları oldu kimse demedi ki çiçekte özelde yaptır diye aşısını aşıda olsa büyük olduğu zaman ağır geçiriliyormuş ve beyine de sıçraya biliyor doktoru diyor muş. 13 yaşından sonra ağır çıkarıyorlar artık çiçekli çocuk gördüm mü kaçırmayacağım torunumu bu bize ders oldu.

Gül: Devlet çiçek aşısını da yapıyor şu an. 15 yıl önce yapmıyordu demek ki :((( Tekrar geçmiş olsun.

Banu: Şu an oğlum su çiçeği çıkarıyor. Bu gün üçüncü günümüz okulda bütün arkadaşları sırayla oldu en son oğluma geçti 8 yaşında birde iki yaşında kızım var abisinin kucağından inmiyor şu anlık bir şey yok ondada keşke oda çıkarsa şükür biz çok hafif geçiriyor oğlum ateşi bile çıkmadı size de çok geçmiş olsun.

Nur: Su çiçeği aşısı vurulanlar da çıkarıyor mu acaba yada herhalde çıkardığında hafif oluyor çok korkuyorum bunlardan Allah şifa versin yeğeninize.

Ruhan: Amin 8 yaşındaki yeğenimin oğlu ona da bulaştı doktoru demiş sevdiğin arkadaşlarına git sarıl demiş yani çiçek onlara da bunlarınki ileriki zamanlarda sorun olmasın.

Seniha: Bende çiçek hastalığı ile ilgili bir şey paylaşmak isterim.Çocuklar geçirirken protein ağırlıklı beslemeyin . Et sut yumurta gibi. Benekler daha çoğalıyor ve daha ağır geçiriyor. Ben bilemedim sonradan doktor dedi.

Gül: Evet yağlı besinler çok zarar veriyor.

Mutlu: Ben bunu bilmiyordum doktor söylemedi oğlum yumurta ve sütü çok severdi illaki o dönemde bol bol yemiştir aradan uzun zaman geçti unuttum ama tek hatırladığım kızımdan daha ağır geçirdi gözünde bile çıktı.

Seniha: Bu hastalık karaciğerle ilgili olduğu için. Protein ağır geçirmelerine sebep oluyormuş.Bende iyi besleyeyim de çabuk iyi olsun düşüncesiyle öyle beslemiştim onun için paylaştım.

Banu: Beslenmeyi bende bilmiyordum teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Ruhan: 16 yaşında çorbadan başka bir şey yemiyor ve çıkarıyordu karın ağrısı var gaz sıkışması herhalde.

Mihriban: Arkadaşlar 5 yıl önce büyük oğlum çıkardı. Sabahına küçüğe bulaştı.O zaman ücretliydi tam alacaktık çıkardılar neyse 2 ay önce yine büyük çıkardı o iyileşti yine küçük çıkardı büyükte krem ,şurup kullandım küçük oğlum ağır geçirdi. Doktor bir şey kullanmayın dedi kendi kendine iyileşsin dedi. Biz doktorlar bir şey kullanmayız çocuklarımıza dedi aile istiyor diye veriyoruz dedi yani su çiçeği bir kereye mahsus değilmiş bulaşıcı olduğu için çıkarmış aklınızda bulunsun.

Meltem: Kızım 4 yaşında iken yani geçen sene bu zamanlar su çiçeği geçirdi ve çok hafif geçirdi sadece sırtında kırmızı benekler çıktı ve grip gibi atlattı. Yani erken geçirince hafif atlatıyorlar.

Aynur: 33 yaşındayım hala geçirmedim. Kızım kardeşlerim yanımda geçirdiler hastalığı bana bulaşmadı.

Ruhan: Şu an hastanede yatıyor kendisi annesi yanında benim torun küçük diye gitmedim ve yanına sokmuyorlar bulaşıcı diye bende çıkardığımı bilmiyorum. Daha bilmez kaşır da iz kalır diye annesi hiç olmazsa 3 yaşında olsun diyor ama artık çıkarsa da sevineceğim ben.

Seher: Korkmayın inşallah geçer benim oğlumda geçen yıl çıkardı .15 yaşında oda ağır geçirdi ama geçti çok şükür ne kadar erken yaşta çıkarsa o kadar hafif atlatıyor bize de doktor söylemişti.

Pınar: Çok geçmiş olsun benim kızım çıkarmıştı ve bana bulaştı kızım çok hafif atlattı ben 33 yaşındaydım bulaştığında ve 10 gün yattım intaniye bölümünde ve çok ağır atlattım iç organlarım yemek borusu kulak içlerim saçımın içinde ve çok ödem olmuştum. Baygın şekilde götürmüşler acile gözümü açtım acildeyim hemen yatış yaptılar ve kendimi görünce tanıyamadım ama çok kötü olmuştum ama hamdolsun ki sıkıntısız atlattım hiç üzülmeyin daha 14 yaş büyük bir yaş değil atlatır Allah’ın izniyle tekrar geçmiş olsun sadece kaşımasın iz kalır…..

Yıldız: İlk oğlumun aşıları tam küçük oğlum bir yaşında aşı yaptırmadım şu an okuyunca yine kafam karıştı bu aşı işine sağlık bakanlığı bir son noktayı koysa da bizde rahatlasak çok geçmiş olsun tez zamanda acil şifalar dilerim.

Peki Çiçek Hastalığı İle İlgili Uzmanlar Ne Diyor?

Çocukların çocukluk çağı hastalıklarından biri olan çiçek hastalığı (varicella), genellikle hafif belirtilerle kendini gösterir, ancak bazı durumlarda ciddi olabilir. İşte 16 yaşındaki bir çocuğun çiçek hastalığına yakalanması ve hastalığı atlatması ile ilgili görüşler ve öneriler:

  • İzolasyon: Çocuğunuzun çiçek hastalığına yakalanması durumunda, hastalık bulaşıcıdır. Diğer aile üyeleri ve temas ettiği kişilerle teması sınırlayarak hastalığın yayılmasını engellemek önemlidir.
  • İstirahat: Çocuğunuzun vücudu hastalıkla mücadele ederken dinlenmesi önemlidir. Enerji seviyeleri düştüğünde dinlenmeye özen göstermelisiniz.
  • Hidrasyon: Çiçek hastalığı sırasında vücut sıcaklığı artabilir, bu nedenle çocuğunuzun yeterince su içmesini sağlayın. Ayrıca, meyve suları veya sulu yiyecekler de tüketebilirler.
  • Ateş Düşürücüler: Eğer çocuğunuz ateşi varsa ve rahatsızsa, doktorun önerdiği dozda ateş düşürücü ilaçlar kullanabilirsiniz.
  • Kaşıntıyı Hafifletmek: Çiçek hastalığı sırasında ciltte kaşıntı ve döküntüler olabilir. Doktorunuzun önerdiği losyonlar veya kremlerle bu kaşıntıyı hafifletebilirsiniz.
  • Tırnak Kısalığına Dikkat Edin: Çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutmak önemlidir, çünkü kaşıma sonucu deriyi tahriş edebilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.
  • Doktora Danışın: Eğer çocuğunuzun çiçek hastalığı ciddiye alınacak bir şekilde ilerliyorsa veya başka komplikasyonlar gelişiyorsa, hemen bir doktora başvurmalısınız.
  • Aşı Düşünün: Çocuklar çiçek hastalığına karşı aşılanabilirler. Aşı, hastalığın şiddetini azaltabilir ve hatta önleyebilir. Bu nedenle çocuğunuz aşılanmış değilse, bir sağlık uzmanı ile görüşerek aşılama hakkında bilgi alın.

Çiçek hastalığı, genellikle hafif seyreden bir hastalık olmasına rağmen, ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle çocuğunuzun durumunu yakından takip etmeli ve gerektiğinde profesyonel tıbbi yardım almalısınız. Ayrıca, çocuğunuzun iyileşmesine yardımcı olmak ve rahatlatmak için yukarıda belirtilen önerilere uymanız önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git