Gripten Nasıl Korunuruz?

Grip ve belirtileri

Evet sevgili bayanlar yaz mevsimi sona gerdi ve sonbahar ve kış mevsiminin korkulu rüyası grip maalesef ki kapımızı çaldı. Özellikle bünyesi zayıf olan kişilerin ve çocukların bu mevsimde gribe yakalanması kaçınılmaz. Grip kapınızı çalmadan ve sizi yatağa düşürmeden gerek beslenmenize gerekse yaşantınıza dikkat etmelisiniz. Dilerseniz uzmanların soğuk algınlığı için önerilerine ve neler yapmamız gerektiğine kısaca değinelim.

1- Yakın temas: Öncelikle temas gribin bulaşması ve yayılmasında en önemli yöntemdir. Hastalık sahibi kişinin hapşırması ile bulaşabilen grip eğer ağzınızı kapattıysanız dokunduğunuz her eşyada günlerce hatta haftalarca yaşayabilir. İşte bu sebepten bayanlar özellikle ellerin hijyeni oldukça önemlidir. Özellikle gribin oldukça yaygın olduğu mevsimlerde havasız ve kalabalık ortamlardan sakınmanızla birlikte, ellerinizi sık sık yıkayın ve yıkama imkanınız yoksa tokalaşmadan ve yakın temastan uzak durun.

besin

2- Beslenme: Her ne kadar organik gıda bulmak zor olsa da markette satılan gıdaların sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu tartışıldığı bir ortamda sağlıklı bir beslenmeden bahsetmek biraz zor diye düşünüyorum.Beslenme olarak uzmanların önerisi proteinli yiyeceklerin tüketiminden yana örneğin tavuk suyundan hazırlana çorbalar oldukça faydalıdır özellikle boğaz bölgesinde hassasiyeti olanlar için…

3- Vitamin: Bir çok kişi vitamin olarak haplara yönelse de size önerim bol bol meyve ve sebze tüketimi aynı zamanda C vitamini ağrılıklı beslenmenizdir. Özellikle yeşil ve kırımızı renk meyve sebzeler…

yogurt4- Yoğurt tüketimi: Son yıllarda uzmanların şiddetle tavsiye ettiği bir besin ise yoğurt olup grip ve soğuk algınlığının engellenmesin de büyük bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Fakat size önerim mutlaka evde yapılmış organik ve sağlıklı bir yoğur seçimi yapmanızdır ki aksi taktirde yoğurdun size fayda değil zararları bile olabilir diye düşünüyorum.

5- Her hastalık da olduğu gibi yorgunluk , stres alkol ve sigara tüketimi de oldukça büyük bir etkendir. Özellikle alkol ve sığara kullananların bu bağımlılığı olmayanlara göre daha fazla grip ve soğuk algınlağına yakalandığı kanıtlanmıştır.

6– Hareket: Düzenli yapılan egzersizler sayesinde vücudunuz zararlı toksinlerden kurtulur ve vücudunuz da ki sıvılar yenilenir. Sağlık açısından da oldukça öneli olan hareket ve egzersiz sadece grip ve soğuk algınlığı için değil tüm hastalıklar için oldukça önemlidir.

su7- Sıvı su tüketimi: Günde en az 7 bardak su içmek oldukça önemlidir ki bu sayede bünyenizde ki su kaybınıda dengelemiş olursunuz. Tek başına su içemiyorsanız, ıhlamur, limon, adaçayı gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Benim uyguladığım bol limonlu zencefil çayını mutlaka denemenizi öneririm özellikle boğaz ağrısı çekenlere..Zencefili sadece çay olarak değil aynı zamanda tozunu da balla karıştırarak tüketebilirsiniz.

8- Son yıllarda özellikle bağışıklık sistemi düşük olanlar için önerilen grip aşısı için bence mutlaka doktorunuzdan onay alın…
Gripten korunmak için ve gripli iken neler yapmanız gerektiği konusundan sonra birde yapmamanız gerekler vardır ki bunlardan en önemlisi bilinçsiz ilaç ve antibiyotik tüketimidir bayanlar…
İlaç ve antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun diyerek sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum….

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git