10 Aylık bebeğim var ama şu an hamileyim emzirmem doğru mu

Üyelerimizden Kemal Bey  aşağıdaki soruyu üyelerimize sormamızı istemiş. Bakalım üyelerimiz ne cevap verecek:

Soru: On aylık oğlum var eşim şu an hamile, emzirmeye devam ediyor, bu durum da olanlar var mı ? emzirmek doğrumu. Bu konuda bilgi verir misiniz.

Zennube.Com Üyelerinin Cevabı:

Gülten: İyi beslenirse bir şey olmaz içiniz rahat olsun hem psikolojik hem beslenme konusunda dikkat edecek kendini kötü hissederse doktora götürün.


Sevda: Bende öyle bir durumdaydım bir zamanlar doktorum bana 3 ay emzirebilirsin demişti ama eskiler süt çocuğu zehirler der ne kadar doğru bilemem ama bir de eğer karnındaki erkekse memeyi bırakır kendisi zaten eğer kızsa süt daha tatlı gelirmiş ve bırakmazmış dediğim gibi doğruluk payı var mı bilmiyorum duyduklarımı söylemek istedim.


Gülten: Zehirleme olmaz zamanında öyle konuşulmuş yayılmış.


 • Kemal: Bizim tarafta aynı söylemler farksız. Soralım dedik insanlara mutlak yaşayan vardır. Daha doğru olur.. Doktor da versen de kessen de bir şey olmaz dedi.
 • Sevgi: Ama emzirirken vücuttaki çoğu şeyi çocuk anneden alıyor. Bir de karnındaki aynı şeye yapacak ister istemez. Anne için zor bir durum. Vücudunun çok vitamine ihtiyacı olacaktır.
 • Elif: Doğan çocuk küçük doğar vitamin yetersizliğinden doğduğunda sıkıntı yaşarsınız zor gelişir yani. Annenin vücudu da yıpranmış olur sonuçta içerideki annenin kanından kemiğinden vitamininden yani neyi varsa ondan besleniyor. Eşiniz de sıkıntısını doğum yaptıktan sonra uzunca bir süre çeker tavsiyem bırakması yönünde sonuçta diğeri de onun kardeşi Allah rızkını bu kadar tayin etmiş sonuçta çokta küçük değil 1 yaşına iki ay var ek gıda yiyebilir ve mama takviyesi de alır.
 • Akife: Ben doğuma iki ay kala kestim Allaha Şükür sorun olmadı.

 • Zeynep: Çevremde ve gruplarda okuduğum kadarıyla doğuma kadar hatta sonrasında emzirenler var. Beslenmeye dikkat ederse sorun yok. Kız kardeşim de aynı durumu yaşadığı doktoru bir problem olmayacağını söylemişti. Kız kardeşim üç ay emzirebildi çünkü kızı sürekli kusuyordu. Doktoru ona eğer bebeğin kızsa bu olabiliyor demiş.
 • Kemal: İlk bebek erkek ama o zamanda kusma vardı şimdide. Bizim tek sıkıntımız  süt verebilir mi veremez mi ?
 • Zeynep: Anne sütü mü inek sütü mü?
 • Kemal: Anne sütü.
 • Zeynep: İnek sütünü önce yarı yarıya sulandırarak sonra üçte bir sulandırarak verebilirsiniz.
 • Filiz: Doktorunuzla konuşun benim kardeşimde hamile idi ve kesti çünkü yeğenim çok zayıflamıştı doktor dedi ikinci bebeğin hakkı verme artık vermedi kesti.
 • Evsun: Anne sütü verebilir. Tandem yöntemine bakın lütfen.
 • Kemal: Düşük tehlikesi yok şükürler olsun. Okuduk Baya emzirmeye karar verdik. Sağ olun cümleten.

Halime: Sağlık ocağındaki ebe emzirebilirsin demişti bana. Zaten karnındaki bebek 6 ,7 aylık olunca sütün tadı değişir kendisi emmek istemez dedi.


Neriman: Hamileyken kesinlikle diğer kardeş meme ememez bu sütün yararı olmaz zararı olur.


Fatma: Kesinlikle sütün bozulur kes emzirmeyi ben kızım 1 yaşındayken oğluma kaldım hemen emzirmeyi kestim çocuk rahatsız oluyor sütten.


Birgül: Ben emzirdim hamile iken 8 ay oluncaya dek doktor emzirebilirsin demişti ama ben doktora gitmeden önce çok araştırmıştım zehirler diyenler oldu halk arasında kusma olur dendi bu bir hafta sürdü çocukta ikisi de erkekti bebeklerimin yurt dışında bu şekilde büyüten bir çok anne varmış. Doğumdan sonra ikisini beraber bile emzirebilirsiniz sağlıklı beslensin yeterli internettte araştırın derim ayrıca yeni doğan oğlum şu an 1,5 yaşında hala emiyor maşallahı var kilosu çok iyi yani sütte azalma olmadı.


Teslime: Benim kızımda kustu dokunuyor bebeğe.


 • Güliz: Hem karnındaki hemde kucağındaki ne vücudundaki vitaminler yeterli kucağındaki dışarıdan besin alabilir de karnındaki alamaz bir de annenin vücudu için lazım vitaminler ben bebeği sütten kesin derim 10 aylık bebek her şeyi yiyecek bilir.
 • Kemal: Doktor da sizin gibi konuştu.
 • Gülşah: Ben çok okudum emzirilebilir 4 aydan sonra kolostrum geliyormuş doğumdan 1 hafta sonrasına kadar böylece emen bebekte çok faydalanıyormuş kilo alan bile duydum. Eşiniz emzirmek sanattır kapalı gruba üye yapın. Çok fazla emziren anne var bu şekilde.

Cemile: Bence doğru değil 3 aya kadar emziriliyor ama sonrasında emzirilmez bıraktı hamile olan arkadaşım emzirmeyi bu yüzden.


Güliz: Hormonlarda değişiyor hamilelikte anne sütü ne kadar sağlıklı bir de o tarafı var.


Büşra: 6 ay sonrası kesilmeli diye biliyorum.. yeni doğan bebeğinizin süt oluşumu için kesilmeli..ilk emzirdiğinde gelen o sarımsı hatta turuncuya dönük süt ilk aşı olarak da adlandırılır.. Çocuklar emdikçe büyümeye ve sürekli emmeye bağlı besin değerinde düşüş olur.. ilk süt çok önemli.. doğumdan sonra tekrar ikisini bir emzirebilir altı aylık olana kadar buzluğa sütünü ekstradan (emzirmenin yani sıra) sağa bilir üç ay yetecek kadar sonra ikisini bir emzirebilir.. yani nacizane fikrim.. burada hepimizden ayrı yorumlar alırsınız aile hekimi en güzel yönlendirmeyi yapacaktır


Didem: Bebek emdiği sürece emzirebilir..iyi beslensin sadece.


Gönül: Emzirilmesi annenin vücudundaki vitaminin bebeğe geçişini engeller bebek gelişimi olumsuz etkiler ve anne güçsüzleşir hastalanabilir şakın emzirmesin eşiniz yoksa anne sağlığı olumsuz etkilenir.


Nevin: Emzirdiği çocuğa hiç bir zararı olmaz ama karnındaki çocuğa ve kendine zararı oluyormuş doktor öyle söyledi. Bende oğlum 1 yaşındayken diğer oğluma hamileydim ve emzirmeyi kestim.


Esra: Ben kızım 6 aylıkken oğluma hamile olduğumu anladım doktorum; son iki aya kadar anne sütüyle besleyebileceğimi söyledi öylede yaptım..doğumuma 2 ay kalana kadar kızım anne sütü aldı gayet sağlıklı çok şükür hiç bir sağlık sıkıntısı yaşamadık.


Seda: En iyisi doktora danışın.15 aylıktı hamile kaldığımda etraf emzirme dedi bıraktım hemen emzirmeyi şimdi daha önce de yorum çok okudum emziren çok.


Özlem: Ben emzirdim hiç bir şey olmadı zaten süt acıyor bebek kendi bırakıyor yavruya bıraktırarak eziyet etme süt ekşir kendi keser emmek istemez.


Gülcan: Hiç bir şekilde zararı olmuyor bebeğe,lakin hem anne karnındaki hemde oğlunuz annenin vitaminlerini alacağından sadece anneye zararı olur vücudundaki vitaminleri iki kat gider.


Mine: Tek problem bebeğin erken doğumuna yol açabilme riski buda annenin durumuyla alakalı … bebek emdiğinde anne rahmi açılabilir günümden önce diğer söylenenlerin hepsi şehir efsanesi sür çarpar zehirler falan filan…


Aynur: Aynı durumda kalmıştım emzirme konusunda ısrar ettim çok güçsüz kaldım.Enerjim tükenmiş yürümekte bile zorlanır olmuştum emzirmeyi bıraktım. Bebeğin doğumundan sonra büyük ve küçük beraber beslendiler:)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git