Şık Bir Sofra Düzeni İçin Püf Noktalar!

Moder şık bir sofra dekorasyon örneği

Sofra düzeni ve sofra süsleme özel davetleriniz ve misafirleriniz için oldukça önemli olup, özellikle bayanların önem verdiği bir konudur. Bugün sizlerle sofra düzeni ve şık bir sofra için gereken aksesuar seçimlerine değineceğiz. Hem görsellerimizi inceleyerek hem de yazımızı dikkatli okuyarak şık ve dekoratif en önemlisi de doğru bir sofra düzeni için gerekenleri kısa sürede öğrenebilirsiniz. Dilerseniz sözü uzatmadan sofra düzeni ve sofra aksesuar örneklerine değinelim.Yeşil runner masa örtü dizayn

Masa örtüsü modelleriŞık bir sofra için öncelikle sofra örtüsü seçimine dikkat etmeliyiz ve sadece masa örtüsünün güzel olması değil peçeteler ile uyumu da oldukça önemli bir ayrıntıdır. Uyum derken aynı renk aynı desen anlamı çıkarabiliriz ;fakat bazen kontrast renk seçimleri de uyumu yansıtır. Örneğin kırmızı bir örtü siyah veya yeşil bir runner örtü gibi. Runnur örtüler özellikle birkaç sezondur oldukça moda olup modern ve şık bir sofranın bence olmazsa olmazıdır. Masa örtüsünün boyutu masanız ile uyumlu olmalıdır ne çok büyük ne de çok küçük ölçüler hatalı bir seçim olacaktır.

Özel davetlerde sofra düzeniÇatal bıçak düzeninde uluslar arası stantlara göre çorba kaşığı en dışarı sağ taraf da yer alır ve arkasında salata bıçağı en sondada ana yemek bucağı yer alır . Sol taraf çatal bıçak düzeninde de salata çatalı ve yanında da na yemek çatalı yer alır. Yemek tabağının 2 santim dışında tatlı çatalı veya tatlınız kaşıkla yeniyorsanız tatlı kaşığı bulunmalıdır. Tatlı menünüz kadayıf ve baklava gibi çatal kullanılması gereken bir tercihse tatlı için bıçak eklemeniz gerekebilir bayanlar. Ayrıca tüm bayanlar bilir ki bütün bardaklar her zaman tabakların sağ tarafında bulunur.

Peçete düzeni şık bir sofranın olmazsa olmazıdır öncelikle, düzgün bir biçimde katlanan peçetelerin kağıt yerine kumaş olması sofranın zarafeti için önelidir. Gerçi günümüzde üretilen peçeteler kumaş peçeteleri aratmayacak kadar şık ve dekoratif bir sonuç almanızı kolaylaştırabilir.

Peçete katlamaÖzellikle büyük ölçülerde desenli şık kağıt peçeteler tercih edilebilir. Sizler için peçete katlama örneklerini aşamalı olarak sizlerle paylaştım. Aşamaları teker teker uygulayıp şık bir peçete düzenine ulaşmanız mümkün. Son olarak peçeteler çatalların sol yanına özel davet yemeklerinde tabakların içine konulmalıdır.

Masa tabak dizme örneği

Tabak seçiminiz yemek menünüz ile doğru orantılı olduğu için görsellerimizden yararlanarak tabak düzeninizi menünüze göre yerleştirebilirsiniz. Mesela menünüzde çorba varsa yemek takımınıza ekstra çorba kasesi eklemek gibi…

Dekoratif canlı çiçeklerŞık ve güzel bir sofranın olmazsa olamazı elbette ki çiçeklerdir, benim çiçek seçimim ise her zaman canlı çiçeklerden yana olsa da siz ekonomik durumunuz ve zevkinize göre canlı veya yapay çiçek seçimi yapabilirsiniz hanımlar.
Şık bir sofra için aksesuar seçimine gelince dekoratif ve şık mumlar maliyeti en düşük görselleri en fazla olan masa süslemeleri arasında yer alır. Sadece dekoratif mumlar değil kurutulmuş çiçek yaprakları ile süslenmiş masanızı ayrıca bocuk süsleme ile farklı ve oldukça sıra dışı bir etki yaratacak bir görünüm elde edebilirsiniz. Peçetelere takılan boncuklu, taşlı, simli aksesuarlarda oldukça trend bir süsleme seçimi olabilir. Fraklı tasarım ve sürprizlerden hoşlanan bir ev sahibi iseniz misafirleriniz için küçük not kağıtları hazırlayabilirsiniz; fakat notlar için misafirlerinizin hangi sandalyeye oturması gerektiği önceden belirlemeli gerekir.
Sadece masa değil sandalyelerinizi renkli şık tüller ile kaplayarak sofranızı ve sandalyeleriniz de zarif ve şık bir uyum oluşturabilir, adeta davet mekanlarını andıran bir görünüm yakalayabilirsiniz.

27 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 64.253 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git