İğne Oyası Modelleri

Özellikle yeni neslin ikinci plana attığı el emmeği göz nuru el işlerinin en başarılı örneği iğne oyalarıdır. Neyse ki kültürümüze sahip çıkan ve annelerinden kalma modelleri günümüze kadar getiren bilinçli bayanlarında var olduğunu bilmek çok güzel bir duygu. Yüz yıllardır süre gelen iğne oyaları, yazma kenarlarını ve baş örtülerimizi süslemeye devam ediyor. Günümüzde sadece yazma kenarlarında değil, farklı dekoratif aksesuar modellerinde bile gördüğümüz iğne oyalar asil görünümü ve şık duruşu ile kullandığımız eşyalara ayrı bir değer katıyor.

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Sadece bir oya olarak görülmemesi gereken iğne oyaları eskiden Anadolu da kadınların konumlarını da belirlerdi.Mesela genç bir genç kızın oyası ile yeni gelinin oyası farklı motif de işlenirdi. Böylece kadınların başlarında ki oyalara göre konumları anlaşılırdı. Bayanların sadece kendileri için değil ek kazanç içinde işleği iğne oyları maalesef ki hakkettiği değeri bulmuyor. Çok cüzi denecek fiyatlara satılan iğne oyalarının ileriki zamanlarda hak ettiği değeri bulacağına eminim. Sözü uzatmadan gelelim galerimizde sizler için hazırladığım iğne oyası modellerini incelemeye..Galerimizde sadece yazma ve havlu kenarı için değil, dekoratif duvar panolarından tutun kolye, küpe hata yüzük tasarımlarının sergilediği görselleri bulmanız mümkün. Evet bayanlar benim galeride ki favori iğne oyası modelim”Şık mor iğne oyası modeli” bakalım sizde benim gibi muhteşem görünümlü iğne oyalarından hangisini beğeneceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git