Donmuş limon ile mucizeye şahit olun o hastalığın çaresiymiş

Hiç merak ettiniz mi, insanlık on binlerce yıl nasıl hayatta kaldı? Üreme kısmından bahsetmiyorum nüfus her zaman artıyor elbette ama antik dönemlerden bugüne insanlar uzun uzun zamanlar ömür geçirdiler. Şimdi bir soğuk alıyoruz ilaç, dişimiz iltihaplanıyor antibiyotik, başımız ağrıyor hemen bir tane ağrı kesici. Sırtımı ağrıyor doğru röntgen çekilmeye veyahut fıtık oluyoruz doğru ameliyata.  Oysa bu sağlık sorunları yeni ortaya çıkmadı. İnsanlığın ilk dönemlerinden beri dişler çürüyor, gripler mutasyona uğruyor. Peki, bugün bizim sığındığımız ilaçların aksine eskiden insanlar tüm bu sorunlarla nasıl başa çıkıyordu? İşte bu yazımızda size sağlığımızı korumak adına en kıymetli silahlardan birinin dondurulduğunda nasıl bir zırha dönüştüğünü anlatacağız. Onu tanıyorsunuz. Kendisi güzellikten, yemeğe hatta temizlikten ilaca hayatımızın her köşesinde… Limon! Ağzınızın sulanması geçtiyse devam edelim.

Limon ve sağlık

Pek çoğunuzun bildiği ve uyguladığı üzere limon zengin C vitamini ihtiva etmesi açısından vazgeçilmez bir meyve. Yüksek tansiyondan solunum bozukluklarına,  yanık tedavisinden obeziteyle mücadeleye kadar saymakla bitmeyecek faydaları olan limonun, bağışıklık sitemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Onu ılık suyla içmekten balla karıştırmaya kadar pek çok tarife de aşinasızıdır. Ama limonun faydalarını katlayacak bir yöntem var ki, duymayanlar şaşırabilir, limonu dondurmak. Limonu dondurmanın farklı ne gibi yararları olduğunu düşünüyorsanız birazdan sizi şaşırtabiliriz.

Donmuş Limonun nasıl faydaları olur?

Bir kere yüzde yüzde içerdiği C vitamini bedenimiz için olmazsa olmaz bileşenler içerir. Dondurucudan çıkarılan limon kabuğu ile tüketildiğinde: bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığına ve grip mikroplarına karşı bizleri korur. Sinir sistemimize sızarak bizleri depresyon ve stresin tetiklediği hormon dengesizliklerini dengeler. Vücutta biriken toksinleri dışarı atma konusunda çok büyük yardımcımızdır. Ayrıca vücutta bulunan bakteri, enfeksiyon ve mantarlara karşı antimikrobiyal etkisi ile parazitlere karşı koruma sağlar. Cildi gençleştirdiği gibi yaşlanmasını engeller. Tenimize ışıltı ve parlaklık kazandırır. Ayrıca enerji verir ve odaklanmayı arttırır. Kilo vermede müthiş bir metabolizma destekçisidir. Yağ yakımını arttırır.

Donmuş Limonun kansere karşı etkileri

70’li yıllardan bu yana yapılan araştırmalarda limonun kanser hücrelerinin oluşmasına karşı etkili olduğu rapor edilmiştir. Bu sonuçlara göre limonun kanser hücrelerini yok etme konusunda kemoterapi kadar etkili olabileceği belirtilmiştir. Meme, pankreas, prostat, akciğer ve kalın bağırsak kanseri gibi kanser türlerine karşı korucuyu olduğu ayrıca pek çok farklı laboratuar testlerinin sonuçlarına göre; limonun kötü huylu hücreleri yok edip, yayılmalarını engellediği ortaya çıkmıştır.

Donmuş limon nasıl hazırlanır?

Bunca güzel bilgiden sonra donmuş limonun nasıl hazırlanıp nasıl tüketilmesi gerektiğini kısaca açıklayalım. Limonları yıkadıktan sonra buzluğa atmak yeterlidir. Yemeklerimizde ve salatalarımızda kullanmak için çıkardığımızda kabuklarıyla bile rendeleyerek kullanmak donmuş limonun tüm faydalarından yararlanmamızı sağlayacaktır. Ayrıca yoğurt, bitki çayları ile de tüketilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Magazin