Doğal yollarla diş çürüklerini iyileştirmek mümkün

Diş ağrısı denince içi titremeyecek kimse tanımıyoruz doğrusu. Minik bir kırığın bile koskoca, güçlü adamları bebekler gibi ağlattığını biliyoruz. Belki minik bir çürüktür ama insanın şakaklarından boğazına doğru sarar ağrısı. Kimi der ki, sarımsak koy üstüne kimi ise buz koy. Bazıları karanfil çiğne der ama çoğumuz ağrı kesici almayı tercih ederiz. Ağrı kesicinin yetmediği zamanlarda da pek çoğumuzun hoşlanmadığı dişçi koltuğunda buluruz kendimiz.

Hekim hemen çekmez zaten dişi. Önce antibiyotik, ağrı kesici, sonra kanal tedavisi belki dolgu ya da kesin çözüm diş çekilir. Tabi yerinin doldurulması gerek. Cebinizden çıkacak paraları hayal ettiniz mi bir an için? Haydi, maddi kısmını geçelim; ya o antibiyotiklerin yan etkileri. Şimdi onu içmek için birde mide koruyucu gerek. Peki ya tüm bunlara gerek kalmadan diş çürüğünü tedavi edebilseydik? Üstelik doğal yollarla…

Diş çürüğü nedir?

Biraz bilimsel biraz da basit olarak açıklayacak olursak yiyecek ve içeceklerin içeriği asitler diş minesi yani dişimizin yüzeyini kaplayan tabakayı aşındırırlar. Nu asitlerin oluşmasına diş plağımız neden olur bu plakta şekerli gıdalardan beslenen bakteriler yer alır. Sonrası da malum. Diş minesine doğru saldırı başlar. Diş minesi kendini korumaya çalışsa da dikkat edilmediği takdirde sonuç kaçınılmaz olur. O yüzden günde en az iki kere dişlerimizi fırçalamamız çok önemli. Diş öyle bir anda da çürümez aslında. Dişimizi tamamen kaybedene kadar dört aşamadan geçer. Birinci aşamada diş yüzeyinde farklı renkte görülen noktalar oluşur. İkinci aşamada çürük dişin sert yüzeyini aşar. Üçüncü aşamada dişin daha yumuşak tabakasına ulaşır be hızla büyümeye başlar. Ve son aşamada kendinizi müthiş ağrılar içinde diş hekiminin kapısında beklerken bulursunuz.

Peki dişler neden çürür?

Gıdalardan yeterince mineral alınmaması, gıdalardan yeterince yağda çözünür vitamin alınmaması ve tabii hepimizin bildiği gibi bol asitli ve bol şekerli gıdaların tüketilmemesi ve bu kısmı size ilgin gelebilir ama bu zararlı asitlerin sindirim sistemi tarafından sağlıklı emilimi yapılmadığı için asitlere dönüşmesi. Aslında doğrudan Fitik asit diyebiliriz. Bunu ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ne olduğunu hemen açıklayalım: fitik asit pek çok bitkide depo halinde bulunan bir tür fosfordur. Özellikle buğday, pirinç ve fasulye gibi besinlerde bulunur. Ve bizler bu fosforu sindiremeyiz ve bu fitik asidi ortaya çıkartır. Mineral eksikliği de bunu daha fazla körükler. İnsan vücudu domino taşları gibi gerçi. Bir şey yanlışsa dizilim sırayla bozuluyor. Farz edelim ki, çürük başladı. İş işten geçti illa dişçiye gidilecek diyenleriniz olabilir. Peki, yazımızın başında belirttiğimiz gibi ya doğal yollarla tedavi etmek mümkün olsaydı?

Doğal yollarla diş çürüğünü tedavi etmek mümkün

Kandaki fosfor ve kalsiyum oranını düzenlemek ve minerallerin diş sağlığımız için diş tabakamıza tutunmasını sağlamak için sadece asitli ve şekerli gıdalardan uzak durmak yetmiyor. Zira uzak duranların bile dişlerinin çürüdüğü bilinen bir gerçek. Asıl çözüm bol mineralli ve vitaminli gıdalar tüketmek. Peki, neler bunlar? Hemen birkaç tanesini sizlerle paylaşalım: kereviz, tereyağı, yoğurt, elma, balık, çilek, kivi, peynir, maydanoz bunlardan sadece bir kısmı. İşin özü dişlerimizi düzenli olarak fırçalamanın yanında mineral ve vitamin dengesini kurarak diş çürüklerini iyileştirebiliriz. Deneyin deriz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Magazin