Bu Belirtiler Sizde de Varsa Potasyum Eksikliğiniz Var Demektir!

 

Son zamanlarda halsizlik yaşıyor, ne kadar dinlenirseniz dinlenin yorgunluk çekiyor musunuz? Belki biraz asabınız bozuktur, durduk yere sinirleniyorsunuzdur. İştahınızda belirgin bir azalma ya da mide bulantısı gibi canınızı sıkan belirtiler var mı? Kalp çarpıntısı ya da ani heyecanlanma? Elbette bu belirtilere sebep olacak onlarca hastalık mevcut ama hemen kötümser olmayalım çünkü tüm bunların nedeni sadece potasyum eksikliği olabilir.

Potasyum nedir?

Belki adını sadece muz ile anılırken duydunuz bazen de neden sık sık sebze yenmesi gerekir gibi konularda telaffuz edilirken… Oysa Potasyum, vücut sıvılarınızda basıncı ayarlayan ve asit-baz gibi önemli dengelerin kurulması için gerekli olan bir elektrolittir. Kan basıncının ayarlanması konusunda en az sodyum kadar çok önemlidir. Sadece bu değil elbette,  Potasyumun bedenimizde pek çok işlevi vardır. Sodyum ve potasyum arasındaki kurulan denge ile sinirlerin uyarılması ve kas dokusunun sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanır. Zira bu denge bozulursa beynimizin sinirlere yolladığı uyarılar doğru taşınamaz ve kalbin çalışma sistemi bozulur hatta kalp kasların kasılmasında sorunlar meydana gelir.

Potasyum eksikliği nasıl oluşur?

Potasyum eksikliği ne yazık ki yaygın görünen bir durumdur. Bazı hastalıkların semptomları bile bu eksikliğe neden olabilir. Mesela şiddetli bulantılar, kusma, aşırı terlemeler gibi fizyolojik belirtiler potasyum yetersizliğine sebep olabiliyor. Ayrıca kullandığımız bazı ilaçlar da eksikliği tetikleyebiliyor. Örneğin idrar söktürücü etkisi olan bir takım ilaçlar idrarla birlikte vücuttan potasyum atılmasına sebebiyet verebilir. Vücutta potasyumun yetersiz olması ise insan sağlığı için tehlikeli bir takım durumlar yaratabilir. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi potasyum eksikliği halsizlik, hatta kalp ritminde bozulma ve solunum yetmezliği gibi hayati anlamda büyük risk oluşturan durumlara neden olabilir. Hipertansiyon da bunlardan biri.

Yeterli miktarda Potasyum aldığımızda neler olur?

Neler olmaz ki diye espri yapma isteğimi bastıramadım ama aslında bu esprinin de hakkı var. Çünkü Potasyumun en değerli görevlerinden biri hipertansiyonu önlemesidir. Potasyum içeren gıdalar yeteri kadar tüketilmediğinde yüksek tansiyon, kalp krizi ve inmelere gibi vakalara sık rastlandığı bilim çevresi tarafından sık sık dile getirilir. Yine kalp krizine bağlı ölümlerin az potasyum tüketen kişilerde daha sık görüldüğü saptanmıştır. Potasyum ayrıca böbrek taşı oluşumunun önlenmesinde de çok etkilidir.  Son dönemlerde yapılan araştırmalarda potasyumun kemik erimesini önlediği bildirilmiştir.

Potasyum hangi besinlerde bulunur?

Muz, kurutulmuş erik, portakal, domates, Kuru üzüm, Bezelye, Kuru fasulye, Mercimek, Soya fasulyesi, Patates, Ispanak, Brüksel lahanası, Peynir, Süt ürünleri, Brokoli, sarı sebzeler ve daha pek çok tahıl içinde Potasyum barındırır. Ama unutmamız gerekir ki tıpkı vitaminlerde olduğu gibi elektrolitlerde de dengeyi korumamız gereklidir. Zira bedenimizde gereğinden fazla potasyum olması çeşitli sorunlara ve diyet yapmanız gereken problemlere neden olabilir. Hassas dengeyi bozmadan ilerlemeliyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Magazin